Filtr polaryzacyjny – droga do pięknych kolorów

posted in: Blog | 0

Ice Desert_ArtykulSekretem uzyskania żywych i nasyconych kolorów jest używanie filtrów polaryzacyjnych. Fotografie wykonane z dobrze ustawionym nasyceniem kolorów będą wyglądały na żywsze i lepiej oddadzą wygląd otaczającej nas rzeczywistości. Pomiędzy gadżetami używanymi przez fotografów, filtr polaryzacyjny odgrywa jedną z najważniejszych roli odgrywając istotną funkcję w ich arsenale. Wraz z serwisem www.foto4u.pl zajmującym się wywoływaniem zdjęć przez internet przygotowaliśmy dla Was mały poradnik przybliżający ów filtr polaryzacyjny.

Filtr polaryzacyjny, potocznie nazywany polaroidem, jest niewielką płytką lub folią z przezroczystego materiału posiadającego zdolności polaryzacji światła. Efekt jego działania polega na tym, że przepuszcza on światło tylko o określonej polaryzacji.

Filtr polaryzacyjny jak i inne filtry zakłada się bezpośrednio na obiektyw aparatu. Polaroid spełnia zasadniczo dwie funkcje – zmniejsza liczbę niepożądanych odblasków światła (od mokrych skał czy wody) oraz zwiększa intensywność i nasycenie koloru nieba (przyciemnia go). Filtr polaryzacyjny zwiększa nasycenie wszystkich kolorów – co jest na ogół bardzo pożądanym efektem.

circular-87329_1280

Jak działa filtr?

Przepuszcza on światło o polaryzacji liniowej w ręcznie wybranym kierunku. Efekt jego działania jest taki, że pochłania częściowo rozproszone w atmosferze światło, widoczne podczas fotografowania nieba. Błękit nieba nabiera ciemniejszej barwy, a biały kolor chmur nie ulega zmianie. Dodatkowo zwiększy się saturacja powierzchni matowych w słoneczny dzień.

Filtry polaryzacyjne przynoszą najlepsze efekty podczas wykonywania zdjęć pod kątem 90 stopni do aktualnej pozycji słońca. Jeśli słońce świeci prosto w obiektyw lub dokładnie za nim, filtr nie będzie dobrze działał. Filtr polaryzacyjny należy również ustawić pod odpowiednim kątem za pomocą obrotowego pierścienia na jego krawędzi. Obracanie pierścienia powoduje zmiany w intensywności i kącie polaryzacji, pozwalając fotografowi na wybór rodzajów odblasków, które powinny zostać zredukowane.

Ice Desert_Artykul

 

Dwa rodzaje filtrów:

Filtry dzielą się na liniowe i kołowe. Liniowe są najprostszą wersją filtrów, które działają jak polaryzator kołowy. Posiadają jednak jedną wadę – mogą zakłócać automatykę ostrości i funkcjonowanie elementów światłoczułych. Filtry kołowe są bardziej zaawansowane od liniowych i można je stosować z każdym rodzajem aparatu fotograficznego. Niestety dają one słabsze efekty niż filtr liniowy.

Przydatne wskazówki podczas korzystania z filtrów:

– używając kilku filtrów jednocześnie, filtr polaryzacyjny powinien być umieszczony najbardziej na zewnątrz, aby nie powodować redukcji działania pozostałych filtrów.
– przy wykonywaniu zdjęć plenerowych filtr działa najlepiej przy 90 stopniach w stosunku do kierunku padania światła
– średni kąt polaryzacji będzie się zmieniał wraz ze zmianą kąta padania promieni słonecznych – dlatego barwa nieba ulega zmianie z granatowoniebieskiej na jasnoniebieską
– słońce padające z boku aparatu spowoduje, że efekty działania filtra polaryzacyjnego będą najbardziej widoczne
– jeśli ktoś dysponuje wyłącznie aparatem kompaktowym, najlepszym sposobem na wcześniejsze przewidzenie efektu filtra polaryzacyjnego jest oglądanie sceny za pomocą okularów z polaryzacją
– nie należy stosować filtra polaryzacyjnego podczas wykonywania panoram
– filtr polaryzacyjny zmniejsza wartość ekspozycji o 1-2 EV, co ma wpływ na ustawienia odpowiednich parametrów w aparacie

Turquoise mirror

 

Końcowe uwagi

Filtr polaryzacyjny nie sprawdzi się w każdej sytuacji – nie należy go stosować z obiektywami szerokokątnymi o ogniskowej rzędu 12 mm czy 10,5 mm. Obiektyw ma tak szerokie pole widzenia, że przy zastosowaniu filtra pojawi się niekorzystny efekt zbyt wielu odcieni błękitu na niebie. Z tego powodu wielu fotografów nie używa filtra polaryzacyjnego w połączeniu z obiektywami szerokokątnymi.

Przy zakupie filtrów polaryzacyjnych należy zwrócić uwagę na markę produktu – filtr będzie prawdopodobnie droższy od zwykłych akcesoriów tego typu, jednak zapewni w zamian dobre zrównoważenie ostrości i kolorów na zdjęciu.

Każdy, kto osobiście sprawdzi działanie filtru polaryzacyjnego, zrozumie w jaki sposób profesjonalni fotografowie radzą sobie z odpowiednim nasyceniem kolorów na zdjęciach. Filtr polaryzacyjny jest przede wszystkim odpowiedzialny za zmniejszanie odblasków i odpowiednie nasycenie barw. Należy go przede wszystkim odpowiednio ustawić do panujących warunków i nie zapominać o najważniejszych wskazówkach – takich jak odpowiedni kąt padania promieni słonecznych czy dobór właściwego obiektywu. Tylko metodą prób i błędów dowiemy się, jak używać filtra odpowiednio do naszych potrzeb.

140774194857060700

 

Jeżeli szukacie więcej porad fotograficznych zapraszamy do odwiedzenia działu porad w serwisie Foto4u.