Co i jak #1 – Latające Kieliszki – Oświetlenie Studyjne.

posted in: Blog | 0

Jak to mówią – Potrzeba matką wynalazków. W moim przypadku potrzebą było poszerzenie galerii zdjęć produktowych.
Szklanki, kieliszki, niby prosty temat i łatwy do ogarnięcia – nic bardziej mylnego. Obły kształt kieliszka sprawia, że każde źródło światła odbija się na powierzchni w dziwny sposób. Sam softbox, pozostawiony na boku dawał ogromny odblask, który nijak pasował do mojej koncepcji.

Ale od początku:

1. Latają? Ale Jak?

I tu zaczyna się moje kombinowanie. Jak sprawić aby obiekt zdawał się lewitować lecz w tym samym momencie był stabilny – aby można było ustawić światła w taki a nie inny sposób? Najprostsze rozwiązanie – nitka + wieszak na ubrania.
Tu chyba nie ma więcej kwestii do wyjaśniania. Prawda? :)

 

2. BHP

Pościel, koc, kołdra, materac pod całą konstrukcję- nie chcemy chyba pozbawić się kieliszków? Wino nie smakuje tak dobrze z kubka :)

3. Oświetlenie

I tutaj całe meritum. Troszkę minęło zanim uzyskałem, miły, wąski(ale rozciągły) snop światła. Z prawej strony całej konstrukcji (4), ustawiłem lampę z nałożonym softboxem, przysłoniłem ją dwoma, styropianowymi wrotami (2). Naprzeciw postawiłem lampę z nałożonym filtrem kolorowym + plaster miodu(1). Natomiast tło oświetliłem strumienicą + filtr kolorowy(3).

Mniej więcej w ten sposób ustawiałem światło, oczywiście było po drodze troszkę modyfikacji w postaci kolejnej lampy z beauty dishem, lecz ten układ był bazą do reszty.

 

 

4. Post-produkcja

W końcowej fazie usunąłem w programie graficznym nitki, które trzymały wszystko w powietrzu. I tutaj mała rada, gdy zamocujecie już kieliszki na wieszaku, odetnijcie nadmiar nitki aby jak jak najmniej było jej w kadrze. Ja tego nie zrobiłem, musiałem potem się męczyć z usuwaniem – niby prosta sprawa ale czasami nitka układała się w taki sposób, że wymazanie jej było bardzo ciężkie i pochłonęło więcej czasu, aniżeli ucięcie jej podczas pracy w „terenie”.

 

Jeśli chcecie  poćwiczyć sami z profesjonalnym oświetleniem , zapraszamy do naszego studia. Mamy naprawdę niedrogie pakiety miesięczne lub godzinowe oraz kursy indywidualne.

Piszcie lub telefonujcie na moje dane w zakładce „Contact” lub zajrzyjcie na stronę s2artstudio.com

Możecie także zobaczyć również na moim blogu hhttp://www.wojciechdziadosz.pl/fotografia-architektury-przystan-miedzy-mostami-sesja-nocna

Pozdrowienia,

Wojtek