Fort Polanowice

posted in: Blog | 0

 

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0981sss

Fort piechoty I.St.-6 (Infanterie Stellungen) nr 6  to jeden z sześciu istniejących do dziś fortów kompanii piechoty – punktów oporu tworzących pierścień umocnień wokół miasta.

Fort stanowił fragment pasa fortyfikacji okalających Festung Breslau od północy w linii rzeki Widawy. W skład kompleksu fortecznego wchodził: główny schron piechoty wybudowany w latach 1890-91, dwa schrony – wartownie, bierny schron obsługi ckm-u oraz ciąg stanowisk strzeleckich wraz z nieistniejącymi już ślimakowymi stanowiskami obserwacyjnymi. Żelbetowe stanowiska strzeleckie otaczały nieregularną linią zespół fortyfikacji od strony frontowej. Od strony natarcia osłonięte były szerokim nasypem ziemnym. Dodatkowo dostępu do fortu broniły dwa stawy, między nimi poprowadzono groblę zabezpieczoną kratą forteczną z bramą (dziś już nie ma po niej śladu). W czasie przygotowań do obrony miasta w 1945 r. rozbudowano system obrony zaminowując przedpole, ustawiając zasieki z drutu kolczastego i potykacze. Po wojnie obiekt zajęło Ludowe Wojsko Polskie, następnie  został przejęty przez Obronę Cywilną z Wrocławia.

Na razie trwa sprzątnie fortu. Jest co robić. W 1987 roku obiekt oddało wojsko, a od tego czasu stał się zwykłym wysypiskiem śmieci. Jak na razie członkowie Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego wynieśli kilka ton różnych odpadków.

Sesja zdjęciowa z dziedziny oferty : http://www.wojciechdziadosz.pl/fotografia-architektury

 

Samo sprzątanie to też ciekawe spotkanie z historią. Członkowie stowarzyszenia podczas wykopywania ziemi z transzei odnaleźli łuski od niemieckiego ciężkiego karabinu maszynowego. To dowód na to, że w 1945 roku Niemcy bronili się w tym miejscu przed atakami Armii Czerwonej.

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0972

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0973

 

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0974

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0975

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0976

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0977

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0978

 

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0979Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0980

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0981

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0982

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0983

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0984

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0985

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0986

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0987

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0988 

Fotry_Wrocław_Opuszczone_miejsca_0990