Fotografia kulinarna (jedzenia) – co sprawia, że zdjęcia jedzenia mają „profesjonalny wygląd”?

Fotografia kulinarna (jedzenia) – co sprawia, że zdjęcia jedzenia mają „profesjonalny wygląd”?

posted in: Blog, Poradniki | 0

Co sprawia, że zdjęcia jedzenia mają „profesjonalny wygląd”? Sprawdź, co jest ważne w tego typu fotografii!

Poniżej przedstawiam aktualne portfolio z zakresu jakim jest fotografia kulinarna oraz kilka porad jak sobie z nią poradzić.


Fotografowanie jedzenia może być bardzo trudnym zadaniem, choć oczywiście bardzo satysfakcjonującym … mmmm, czekolada! :) W fotografii żywnościowej jest wiele czynników wpływających na jakoś zdjęcia: przygotowanie jedzenia, jego ułożenie, dekoracja, oświetlenie i co najważniejsze koordynacja w czasie, aby wszystkie te elementy zgrały się, zanim wszystko straci kształt.

Gdy decydujesz się fotografować jedzenie, powinieneś rozważyć, do jakiego medium będą wykorzystane zdjęcia. Czy jest to blog? Książka kucharska? Okładka magazynu? Opakowanie produktu? Kiedy już wiesz, gdzie będą użyte zdjęcia, możesz ocenić poziom złożoności sesji zdjęciowej oraz dokładność, z jaką muszą być wykonane zdjęcia.


Co sprawia że zdjęcia jedzenia mają „profesjonalny wygląd”?

Fotografia kulinarna zdjecia jedzenia wrocław001

Jeśli interesują Cię media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Pinterest czy Tumblr, zobaczysz wiele naprawdę złych fotografii kulinarnych, ale i tych całkiem niezłych, nawet bardzo dobrych! … Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, co sprawia, że jedno zdjęcie z jedzeniem jest dobre, a inne niekoniecznie? Jeśli nie jesteś specjalistą, może być trochę trudno wskazać, co tak naprawdę robi różnicę. Każdy kto ma iPhone’a, może zrobić zdjęcie swojego jedzenia, ale to nie znaczy, że jest fotografem.

Trendy – podobnie jak wszystko, co „artystyczne”, fotografia żywnościowa również jest pod wpływem trendów. Obecny trend w niektórych rodzajach fotografii żywnościowej w rzeczywistości skierowany jest na zdjęcia „mediów społecznościowych”. Oczywiście nie wszystkie zdjęcia muszą zostać wykonane w tym celu, ale myślę, że to interesujące, że istnieje tendencja do bardzo swobodnej fotografii. Oczywiście zdjęcia ?na co dzień” nie oznaczają czegoś złego, lecz jest między tymi zdjęciami różnica i spróbuję ją wyjaśnić :)

Oświetlenie

Prawdopodobnie największym czynnikiem powodującym, że zdjęcie jedzenia wygląda profesjonalnie, jest oświetlenie. Oświetlenie fotograficzne nie jest łatwe do opanowania, szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie żywności. Różne dania mają różne kształty, tekstury i cechy odblaskowe, a zdolność do oświetlania każdej z tych zmiennych nie jest łatwą do rozwinięcia umiejętnością. Osobiście zajęło mi trochę czasu aby opanować to zagadnienie a i nadal uczę się nowych rzeczy. Używam różnych świateł dla różnych produktów spożywczych. Czasami są to lustra, czasami kartki papieru, a czasami duże parasole oświetleniowe.

Oświetlenie musi sprawić, by jedzenie wyglądało apetycznie. W redakcyjnej fotografii kulinarnej jedzenie nie jest zazwyczaj tak ważne, jak ogólny nastrój, ale już w reklamowej fotografii spożywczej chodzi o sprzedaż żywności. Jedzenie musi wyglądać apetycznie, a oświetlenie musi być bardziej „informacyjne” i mniej „nastrojowe”. Duże, klimatyczne cienie zazwyczaj nie sprawiają, że jedzenie wygląda dobrze. Oświetlenie musi przekazywać informacje widzowi i musi zostać zmanipulowane przez utalentowanego fotografa. Większość fotografów żywieniowych mniej lub bardziej martwi się o wystarczającą ilość światła, aby uchwycić obraz, podczas gdy profesjonaliści będą bardziej zainteresowani wpływem światła na żywność.

 

 

 

Kompozycja

Nawet jeśli wiele zdjęć w mediach społecznościowych wygląda na pierwszy rzut oka całkiem fajnie, jeśli zaczniesz analizować kompozycję, zaczniesz sobie zdawać sprawę, że elementy zdjęcia są często niezrównoważone lub mają inne wady kompozycyjne. W materiałach do drukowania sedno polega na tym, że trzeba nad nimi utrzymać kontrolę. To nie wideo, gdzie przedmiot pojawia się i znika w ułamku sekundy lub jak szybkie spojrzenie na stronę na Facebooku. W reklamie lub w czasopismach widz często spędza naprawdę dużo czasu oglądając zdjęcie. Czy to się podoba, czy nie, niezależnie od tego, czy jest to świadome, czy podświadome, ludzie czują się pewnie z czytelnymi zasadami kompozycji, a gdy zasady te są ignorowane, zdjęcie staje się mniej przyjemne dla oka.

Stylizacja

Większość nieprofesjonalnie wyglądających zdjęć z jedzeniem jest bardzo „niedoskonałą stylizacją”, ma mnóstwo bałaganu i mnóstwo okruchów. Podczas gdy nie ma nic złego w okruchach lub bałaganie w niektórych rodzajach materiałów marketingowych lub zdjęć w czasopismach, są chwile, kiedy te cechy sprawiają, że zdjęcie jest mniej profesjonalnie wyglądające. Idąc do restauracji zwykle lubimy widzieć, co jest do zjedzenia bardziej niż chcemy domyślać się co jest na zdjęciu… Dlatego czasami warto też skorzystać z usług profesjonalnych stylistów jedzenia.

Fotografia kulinarna pizza
Fotografia kulinarna Wrocław, zdjęcia jedzenia Wrocław, fotograf jedzenia, fotografia potraw, zdjęcia dla restauracji, fotografia żywności, retro, wojciech dziadosz, wrocław, kraków, poznań, warszawa, katowice

Ostrość

Profesjonalne zdjęcia z jedzeniem mogą nie być skoncentrowane na dużych obszarach obrazu, aby skierować wzrok widza na kompozycję lub podkreślić konkretny element na zdjęciu, ale zawsze będzie coś ostrego. Na amatorskich zdjęcia czasami nie udaje się uzyskać niczego ostrego, a całe zdjęcie jest trochę nieostre – zwykle wynika to z poruszenia aparatu, dlatego zawsze należy użyć statywu.


Nawet biorąc pod uwagę obecny trend w fotografii żywnościowej w kierunku mniej ustrukturyzowanego i „bardziej swobodnego” wyglądu, są zdjęcia, które po prostu nie wyglądają profesjonalnie. Umiejętnie wykonane zdjęcia są dobrze skomponowane, ostre, dobrze oświetlone, odpowiednio wyeksponowane i nawet kontrolowany chaos nie jest im straszny :)

 

Fotografia_kulinarna_Wrocław-03
Fotografia kulinarna Wrocław, zdjęcia jedzenia Wrocław, fotograf jedzenia, fotografia potraw, zdjęcia dla restauracji, fotografia żywności, retro, wojciech dziadosz, wrocław, kraków, poznań, warszawa, katowice

Zobacz więcej moich realizacji w ramach fotografii kulinarnej:

Fotografia kulinarna farutex
Fotografia kulinarna Wrocław, zdjęcia jedzenia Wrocław, fotograf jedzenia, fotografia potraw, zdjęcia dla restauracji, fotografia żywności, retro, wojciech dziadosz, wrocław, kraków, poznań, warszawa, katowice

 


Jeśli szukasz profesjonalnego fotografa jedzenia dla swojej restauracji, zapraszam do kontaktu.