Opuszczony zespół domów wypoczynkowo szkoleniowych HPR

posted in: Blog | 0

Miejscowość Kozubnik – nigdy bym nie przypuszczał że w Polsce znajdę coś tak niezwykłego a zarazem budzącego niepokoje. Opuszczony kompleks hotelowo rekreacyjny – trzy baseny, sauny, kina…….

Jak pisze wikipedia:

Były ośrodek nieistniejącego Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach.
Znajdował się w Porąbce (przysiółek Kozubnik) w Beskidzie Małym na obszarze o powierzchni 7,5 ha. Był ośrodkiem samowystarczalnym, posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania, zasilany dwoma czołgowymi silnikami o mocy 400 kW, własną stację benzynową. Ośrodek zatrudniał stały personel medyczny: lekarza internistę, lekarza stomatologa, specjalistę ds. rehabilitacji, pielęgniarki, zapewniając w ten sposób pełną ochronę medyczną. 

Budowę ośrodka rozpoczęto w 1968 od wyrównania gruntu. W ciągu dwóch lat powstała większość obiektów Zespołu Domów.
W 1996 roku sąd ogłosił upadłość firmy. Turyści przestali odwiedzać ośrodek z powodu zaprzestania dotowania wczasów pracowniczych, a także z braku wkładu nowego właściciela w remonty ośrodka. Dzisiaj, niegdyś okazały, o wysokim standardzie kurort jest opuszczony.

 

Tyle z Wikipedii. Kompleks zapewne niedługo zostanie zrównany z ziemią, stoją tam już koparki. Dwa budynki już nie istnieją. W internecie znalazłem kilka zdjęć na temat tego obiektu, aż nie chce się wierzyć, że w holach wisiały kryształowe żyrandole. W niektórych miejscach ostały się marmurowe płyty. 

Trzy baseny robią ogromne wrażenie gdy wychodzisz do środka wielkiej hali. Biało-niebieskie płytki, którymi wybrukowana jest posadzka stwarzają dziwną, niepokojącą aurę a opony, części oraz inne graty, które znajdują się w basenach dopełniają klimat. Podchodzę do ostatniego ze zbiorników, słyszę narastający szmer płynącej wody i wodospadu, w tylnej ścianie znajduje się specjalny korytarz kierujący wodę na bok a potem pod basen. Aż dziw, że nikt nie wykorzystał tego miejsca do filmów w klimatach post-apo.

Kawałek dalej znajduje się blok mieszkalny, w niektórych pokojach zachowała się tapeta w kratkę. Na ostatniej kondygnacji ostał się bilbord z żelaznym napisem HPR. Dalej w lesie wyłaniają się kolejne zabudowania, kolejne i kolejne……

Na moim facebookowym profilu możecie znaleźć film z eksploracji tego terenu: FILM

Poprzedni opis : http://www.wojciechdziadosz.pl/opuszczone-koscioly-zeliszow-oraz-stare-jaroszowice

 

 

, 

 

 

 

 

 

 

 

 

f

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

f

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

f